avusturya erasmus eğitim vizesi

Avusturya Erasmus Eğitim Vizesi

Avusturya’da Erasmus Eğitim Programı dahilinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, Avusturya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan Avusturya Erasmus Eğitim vizesi alınması adına gerekli belgeleri zamanında Avusturya Konsolosluğu’na göndermelidir. Avusturya Konsolosluğu tarafından belirlenen tüm belgelerin güncel haliyle gönderilmesi şartına dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle öğrencilikle ilgili belgelerde güncellik şartı önceliklidir. Bazı belgelerin ise orijinalinin gönderilmesi zorunluluğu aranır. Avusturya Erasmus Eğitim vizesi için gereken belgeler, Avusturya’ya gidişin amacını destekleyecek şekilde hazırlanır ve Avusturya Konsolosluğu’na gönderilir. Tüm belgelerin orijinalleri ile birlikte ikişer adet fotokopisi Avusturya Konsolosluğu’na iletilir. Türkçe belgeler aynı zamanda Almanca diline çevrilmiş halleri ile de bulundurulmalıdır.

Avusturya Erasmus Vizesi İçin Gereken Belgeler

– Oturum izni almak için gereken başvuru formu (Uzun süreli vizeler için alınan talep formu ile aynı özellikleri taşır. Almanca ile doldurulmalı, Avusturya vize başvurusunu tamamlamak için verilecek diğer belgelerle aynı bilgileri içermelidir. Bizzat başvuruyu yapan kişi tarafından imzalandıktan sonra, iki adet nüshası da temin edilmelidir. Başvuruyu yapacak olan kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda; bu form yine kendisi tarafından doldurulmalı ancak imza kısmında ebeveynlerinin imzası yer almalıdır.

Erasmus Vizesi Açıklamalı Gerekli Evraklar

 • 3 ay içerisinde çekilmiş olan 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport (Avusturya Erasmus Vizesi başvuruları için kullanılacak olan pasaportlar son 10 sene içerisinde çıkarılmış olmalıdır. Aynı zamanda öğrencinin dönüşünden sonra da en az 3 ay kullanılabilir durumda olması şartı aranır. İşlemlerin yazılabilmesi için ise, pasaportta en az iki sayfa boş olmalıdır. Pasaportların fotokopisi de belgeler arasına eklenmelidir. Ayrıca pasaportlar yeni durumda kalmalı, hasar görmemelidir. )
 • Avusturya’da eğitim görülecek olan Üniversite ya da Yüksek okulun göndereceği kabul belgesi (Fotokopi hali de yeterli olmaktadır. Eğitim süresinin başlangıç ve bitiş tarihleri yer almalıdır.)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Güncel haliyle olmalı ve aile bilgileri de eklenmelidir.)
 • 1 adet önlü arkalı Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Acil tıbbi bakım ve diğer sağlık bilgilerini içeren sağlık belgeleri ( Bu vizeye başvuran kişinin orada yer alacağı süre için en az 30 bin Euro değerindeki orijinal sağlık sigortası olmalıdır.)
 • Avusturya’da eğitim görülecek olan eğitim kurumundan gönderilen dilekçe (Bu dilekçede öğrencinin hangi programda yer alacağı, eğitim süresi ve başvuru kabulünü gösteren bilgiler de eksiksiz şekilde yer almalıdır. Dilekçe bizzat okul yönetimi tarafından konsolosluğa hitap edecek şekilde yazıldıktan sonra, kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde, okula ait tüm eğitim bilgileri de temin edilmelidir.)
 • Türkiye’deki okuldan gönderilen yazı (Başvuruyu yapan kişinin eğitim detaylarını içermesi ve Erasmus onayını da kanıtlaması gerekir.)
 • Noter onaylı bir adet Taahhütname (Almanca tercüme edilmiş haliyle. Yalnızca ebeveynler tarafından hazırlanmalı ve mali kaynak bilgilerini de içermelidir.)
 • Öğrencinin eğitim masraflarını karşılayacak bir sponsor olması halinde, sponsor firmaya ait bilgileri içeren belge de gönderilmelidir. Bu belgeler firma tarafından imzalanmalıdır.

Avusturya Erasmus vize bilgileri

Erasmus Vizesi İçin Gereken Muvaffakatname ve Diğer Detaylar

 • Muvaffakatname (Son 6 ay içerisinde çıkarılmış ve imzaları tamamlanmış haliyle olmalıdır. Öğrenci ebeveyni ile seyahat etse bile bu belgenin temin edilmesi zorunludur.)
 • Gidilecek ülkedeki okula ait olan eğitim programı belgesi
 • Avusturya’da öğrenci olarak yaşayacak olan bireyin konaklama detayları ve masrafların nasıl karşılanacağını kanıtlayan belgeler
 • Öğrencinin almakta olduğu bir burs var ise, bu bursu kanıtlayan belgeler
 • Uçak biletine ait rezervasyon bilgileri
 • Başvuruda bulunan kişinin Avusturya’daki okuldan kabul aldığını gösteren belgeyi orijinal hali ile vize başvurusunda teslim etmesi zorunludur. Bu nedenle bu belgenin önceden temin edilmesi gerekir. Avusturya Erasmus Vizesi için bu belge en önemlisidir.
 • Anne ve baba tarafından temin edilen taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanunlarında belirtilen garanti özelliklerine göre düzenlenmelidir ve ödemesinin nasıl yapılacağı da garanti
  etmelidir.
 • Teslim edilen taahhüttün ödenmesini kanıtlayacak olan ebeveynlerin maaş bilgilerinin yer aldığı hesap detayları, mal varlıklarının detaylarını gösteren belgeler ve diğer tüm gelir kaynakları hem asılları hem de fotokopileri ile gönderilmelidir. Tüm belgeler noter tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

Avusturya Erasmus Vizesi İçin Yapılacak Ödemeler

Avusturya Erasmus Eğitim vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin, bu vizeye dair bazı ödemeleri de yapması beklenir. Ödemeler diğer vize türlerinde olduğu gibi, bunun için de kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle en doğru bilgi yine Avusturya Konsolosluğu tarafından verilecektir. Konsolosluğun dönem dönem ücretler üzerinde değişiklik yapmaya da hakkı bulunur. Bu nedenle her sene ücretlerin değişebileceği bilgisi de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ücretlerin zamanında ödenmesi, vize onayı açısından çok önemlidir. Belirlenen miktarın, belirli zaman aralıklarında ödenmemesi, vize başvurusunun direkt olarak reddedilmesi ile sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle belgeler ile birlikte ücret ödemesinin tamamlandığını gösteren kağıtlar da bulundurulmalıdır.

Avusturya Konsolosluğu, gerekli gördüğü takdirde öğrenciliğini sürdürecek olan kişilerden ek belge talebinde bulunabilir. Bu belgelerin de belirlenen süre içerisinde teslim edilmesi ve diğer teslim edilen belgeler ile bilgiler açısından uyumlu olması şartı aranır. Ek belgelerin geciktirilmesi ya da teslim edilmemesi durumunda, vize başvuruları aksayabilir veya direkt olarak ret yanıtı dahi alabilir. Konsolosluk aynı zamanda kimi öğrenciler için mülakat şartı da koymaktadır. Belirlenen mülakat tarih ve saatlerine de uyulması beklenir. Başvuru sürecinin gereklilikleri her ne ise, tam olarak uyum sağlanması aranan ilk şarttır.

Avusturya Erasmus Eğitim Vizesi Başvuru Formu Doldurma

Avusturya Erasmus vizesi için temin edilecek her bilginin eksiksiz şekilde doldurulması ve diğer bilgiler ile de uyuşması şartı aranır. Her belge, doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Yanlış ya da eksik bir bilgi tespiti karşısında vize başvurusu aksayacaktır. Başvuruların onay alma süreci, konsolosluğun yoğunluk durumuna göre değişir. Bu nedenle vize başvurularına olabildiğince erken başlanması en iyisidir.

Eğitim programından onay alınması halinde, öğrenciler geç kalmadan vize işlemlerine adım atmalıdır. Böylelikle konsolosluk nedeniyle meydana gelecek aksamalardan etkilenilmez. Resmi tatiller ve diğer özel günlere göre iş günleri hesaplanmalı, vize başvuru süresi buna göre değerlendirilmelidir. Öğrenciler için alınması gereken Erasmus vizesi, diğer vize türlerine göre daha kısa sürede yanıt alabilmektedir. Eğitim programlarına göre ayarlanan başvuru süreleri için bu detay da göz önünde bulundurulabilir.

Avusturya içerisinde hangi eğitim programlarına dahil olunursa olunsun, bu vize gerekli olacaktır. Vize başvuru sürecine olumlu ya da olumsuz şekilde hiçbir okulun etkisi olmaz. Başvuru tüm okullar için aynı şekilde devam edecektir. Sadece okul başlangıç ve bitiş tarihleri birbirinden farklıdır. Öğrenciler vize onayı aldıktan sonra istedikleri şekilde ülkeye giriş yapabilir ve oturum iznini kullanabilirler.

Avusturya Erasmus Başvurusu Hakkında

Avusturya üniversiteleri, öğrencilerin Avrupa Birliği Eğitimi programının kriterlerine göre değerlendirilmesini sağlar. Daha sonra başvurular öğrencilerin not ortalamaları da baz alınarak sonuçlanır. Öğrencinin eğitim görmek istediği okul, Erasmus programı içerisinde yer almalıdır. Bu okullar arasında yapılacak seçimlere göre atamalar gerçekleştirilir. Her üniversitenin kendine özgü başvuru ve seçim tarihleri bulunmaktadır. Öğrenciler hangi okulu istiyorsa, o okulun belirlediği tarihleri takip etmelidir.

 Avusturya Erasmus Vizesi S.S.S

Avusturya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya kısa süreli Erasmus Vizesi başvurusu yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak yapılmaktadır. Vize başvuru gerekli evrakları hazırlayarak randevuya katılır.

Avusturya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Konsolosluğu vize başvuru sonucu 5 ile 7 iş günü içerisinde sonuçlandırır. Bu durum göz önüne alınarak Avusturya seyahatinden en az 1 ay önce vize başvurusunun yapılması önerilir.

Avusturya Erasmus Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Avusturya kısa süreli vizeli vizelerinin konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. Ek olarak 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti ödenir.

Avusturya Vize Ücreti  sayfamızdan bilgi alınız.