avusturya vizesi

Avusturya Vizesi

Avusturya Cumhuriyeti ile Türkiye arasında vize prosedürü uygulanmaktadır. Bu prosedüre göre, 90 günü aşmayan Avusturya seyahatlerinde vize türüne göre başvuru yapılması gerekir. Ticari, turistik ya da 90 günlük sürenin altında olan farklı bir amaç ile seyahat gerçekleştirilebilir. Umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Avusturya seyahatleri öncesinde Avusturya Konsolosluğuna Avusturya vizesi başvurusu yapmak zorundadır. Ancak yeşil, gri ve siyah pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 6 ay içerisinde 90 günü aşmayan Avusturya seyahatlerinde vize almak zorunda değildirler.

Avusturya vizesi prosedürlerinden muaf olan bir diğer grup ise, Avrupa Birliği ülkelerinden birinde ve İsviçre’de oturma izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Avusturya, Schengen bölgesinde bulunduğu için Schengen vizesi prosedürleri ile vize almak gereklidir. Schengen vizesi ile Avusturya’da en fazla 90 gün kalınmaktadır. Ancak daha uzun süre Avusturya’da kalmak istiyorsanız, D tipi denilen uzun süreli Avusturya vizesi işlemlerini yapmanız gerekir. Vize başvuruları doğrudan Avusturya Konsolosluğuna yapılmamaktadır. Avusturya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan akredite vize danışmanlık merkezleri aracılığı ile Avusturya vize başvuruları yapılmaktadır.

Avusturya ulusal vize, Avusturya Erasmus vizesi ve Avusturya’da oturum izni işlemleri için başvurular doğrudan Avusturya Konsolosluğuna yapılabilmektedir. Bunun dışındaki Avusturya vizesi işlemleri için vize danışmanlık merkezlerinden yardım alınmalıdır. Alacağınız Avusturya Schengen vizesi ile başka ülkelere de seyahat edebilirsiniz. Ancak ilk olarak kesinlikle Avusturya’ya giriş yapmanız gerekmektedir.

Avusturya Vize İşlemleri

Avusturya’ya seyahat planları yapan kişilerin öncelikle ziyaret amacını net olarak belirlemesi gerekir. Avusturya vize türüne göre hazırlanması istenen evraklar değişmektedir. Bununla beraber mesleki duruma göre de vize evrakları değişmektedir.

Avusturya seyahatleri için alınacak olan vize başvuruları direkt olarak Avusturya Konsolosluğuna yapılmıyor. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile gerekli başvurular yapılır. Avusturya Başkonsoloslukları görev bölgelerine ayrılmıştır. Buna göre, ikamet ettiğiniz il hangi görev bölgesine bağlı ise o bölgenin Konsolosluğuna başvuru yapılır.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğunun sorumlu olduğu iller arasında İstanbul, Bilecik, Bolu, Edirne, Bursa, Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Zonguldak yer almaktadır. Bu illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları, Avusturya vize başvurularını İstanbul Başkonsolosluğuna yapmalıdır. Diğer illerde ikamet eden vatandaşlar ise Avusturya Ankara Büyükelçiliğinde işlemlerini halledebilirler.

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar

Avusturya gezisi planı yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşları, Avusturya’ya hangi amaçla seyahat edecekler ise o amaca uygun olan vize türü için başvuru yapmalıdırlar.

Avusturya’ya eğitim, iş, gezi, ticari gibi amaçlar ile seyahat edilebilir. Bu amaçlar doğrultusunda hangi vize türü alınması gerekiyor ise o vize için istenen belgelerin eksiksiz hazırlanması gerekir. Belgelerin sahte olmaması, güncel olması ve verilen bilgilerin doğru olması önemlidir. Aksi takdirde vize başvurusu reddedilmektedir.

Avusturya vizesi nasıl alınır

Pasaport

Avusturya vizesi için kullanılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Avusturya vizesinin işlenmesi için en az 2 sayfasının boş olması istenir. Pasaportun yıpranmış olmamasına da dikkat edilmelidir. Ayrıca Avusturya seyahati bittikten sonra pasaportun en az 6 ay daha geçerli olması zorunludur. Bu prosedürlere uymayan pasaport ile yapılan başvurular geri çevrilmektedir.

Vize Başvuru Formu

Avusturya Konsolosluğunun web sitesinde sunulan ve başvuru sahibi ile ilgili bilgiler edinmek için istenen vize başvuru formu, en önemli evraklardan biridir. Vize başvuru formunun İngilizce ya da Almanca olarak doldurulması gerekir. Başvuru formu, vize başvuru sahibini daha yakından tanımak için istenir. Bu nedenle bütün bilgilerin doğru olması ve bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekmektedir.

Vize Talep Dilekçesi

Avusturya vize türlerinin her biri için istenen belgelerden biri de vize talep dilekçesidir. Vize talep dilekçesinde Avusturya seyahatinin amacının çok iyi bir şekilde anlatılması gerekir. Avusturya Konsolosluğu bu konuda ikna olmaz ise vize başvurusunu geri çevirmektedir.

Seyahatin tarihlerinin, uçak ve otel rezervasyon bilgilerinin net bir şekilde anlatılması gerekir. Ayrıca başvuru sahibinin seyahat bitiş tarihi itibari ile Avusturya’dan ayrılacağını uçak rezervasyonu ile ispatlaması gerekir. Avusturya seyahatinin masraflarının nasıl karşılanacağının da belirtilmesi önemlidir.

Fotoğraf

Avusturya vizesinin bütün türlerinde 2 adet biyometrik fotoğraf istenir. Fotoğrafın istenen ölçülerde ve arka fonu beyaz olması gerekir. Başvuru sahibinin yüzünün netliğini engelleyecek gözlük, şapka ve şal gibi aksesuarların olmamasına dikkat edilmelidir. En önemli ayrıntılardan biri de fotoğrafın son 3 ay içinde çekilmiş olması ve kişinin güncel halini yansıtması gerektiğidir.

Avusturya vizesi için diğer belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Müdürlüğünden alınması gereken tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Seyahat masraflarının karşılanacağının ispatlanması için son 3 aylık banka hareketleri ve bankanın güncel imza sirküleri
 • Uçak, otobüs ya da tren biletlerinin rezervasyon bilgileri ( Eğer özel araç ile seyahat edilecek ise ruhsatın fotokopisi, başvuru sahibinin uluslararası ehliyet fotokopisi, seyahat güzergahının net bilgileri de istenir. )
 • Konaklanacak otel rezervasyonunu gösteren belgeler
 • Avusturya Schengen vize başvurusu için geçerli ve en az 30 bin Euro teminatlı olan kaza ve seyahat sigortası
 • Başvuruyu yapan kişinin geliri yok ise seyahat giderlerinin kim tarafından karşılanacağını gösteren belgeler ve bankadan alınan evraklar

Avusturya Vize Başvurusu Çalışanlar için istenen ek belgeler:

 • Son 3 ayı içeren maaş bordrosu
 • İşyerinden alınan izin belgesi
 • Sigorta hizmet dökümü
 • Sosyal Sigortalar Kurumu işe giriş belgesi
 • Almanya ve İngilizce olarak yazılan şahsi dilekçe
 • Şirketin ticaret sicil gazetesi
 • Şirketin imza sirküleri
 • Şirketin ticaret odası kaydı

Avusturya Vize Başvurusu Şirket Sahipleri ek evraklar

 • Şirketin vergi levhası
 • Güncel imza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesinin bir kopyası
 • Ticaret odası kaydı
 • Başvuru sahibi emekli ise istenen ek belgeler şunlardır:
 • Emekli maaşını gösteren emekli cüzdanı ya da banka hesap özeti
 • Başvuru sahibi çiftçi ise istenen belgeler şunlardır:
 • Hangi Ziraat odasına bağlı ise oradan alınan çiftçi kayıt belgesi
 • Başvuru sahibi öğrenci ise istenen ek belgeler şunlardır:
 • Öğrenci belgesi
 • Başvuru sahibinin geliri yok ise Avusturya seyahatinin nasıl karşılanacağının noter onaylı belgeler ile ispat edilmesi
 • Yaşı 18’den küçük olanlar için istenen ek belgeler şunlardır:
 • Eğer Avusturya seyahatini ailesi olmadan yapacak ise noterden alınan tasdikli velayet belgesi ve seyahate izin verildiğinin belgesi

Avusturya Vizesi S.S.S

Avusturya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vize türüne göre hazırlanan belgeler ile randevu alınır. Bu aşamada Avusturya Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize merkezleri ya da seyahat acenteleri ile başvuru işlemi yapılmalıdır. Ancak sonrasında verilen randevuya başvuru sahibinin şahsen gitmesi gerekmektedir. Avusturya Konsolosluğu hazırlanan belgeleri inceler ve belgelerde eksiklik görür ise ek evrak talebinde bulunabilir. Ayrıca başvuru sahibi ile mülakat isteğinde de bulunma hakkı vardır. Avusturya vizesinin değerlendirilmesi tamamen Avusturya Konsolosluğuna aittir.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İstenen prosedürlere uyulur ise Avusturya Konsolosluğu vize başvuru sonucunu 5 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlandırır. Ancak prosedürlere uyulmamış ise ek evrak talebinde bulunulabileceği için vize çıkış süresi uzamaktadır. Bu durum göz önüne alınarak Avusturya seyahatinden en az 1 ay önce vize başvurusunun yapılması önerilir.

Avusturya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Avusturya kısa süreli vizeli vizelerinin konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. Ek olarak 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

Avusturya Randevu sayfamızdan bilgi alınız.