Avusturya Vizesi Randevu

avusturya vizesi randevu

Avusturya Vize Randevusu Nasıl Alınır

Avusturya vizesi randevu işlemleri Avusturya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinden online olarak alınmaktadır. Ancak online sistemlerde bir sorun olduğunda konsolosluk telefonla aranarak randevu alınabilir. Normal şartlarda telefonla randevu almak üzere aradığınızda Avusturya vizesi randevu işlemini online yapmanız gerektiği üzere yönlendirilirsiniz.

Avusturya vize işlemleri vize randevusundan sonra 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlanabilmekte, randevular geç turizm sezonunun yoğun olduğu dönemlerde (bayram, yılbaşı, yaz sezonu vb.) geç tarihlere verilebiliyor. Bu nedenle başvurunun en geç seyahate 1 ay kala yapılması tavsiye edilir. Aksi takdirde vizenin çıkışının seyahat tarihine yetişmeme durumu olabilmektedir.

Avusturya vizesi randevu işlemi başvuru sahibinin durumuna uygun gerekli evrakları ibraz ettiği ve parmak izi kaydının alındığı bir süreçtir. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle tüm Schengen vize işlemlerinde parmak izi kaydı yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Avusturya Konsolosluğu her vize başvurusunda parmak izi verilmesini zorunlu tutmaktadır. Daha önceden aldığınız Schengen vizesi başka bir ülkeye ait olsa ve bu vizede VIS ibaresi yani tanımlı parmak izi olsa bile Avusturya vize başvurusunda parmak izinizi vermeniz gerekecektir. Bu nedenle başvuruya şahsen gelmeniz gerekir. Eğer son aldığınız Schengen vizenizi Avusturya Konsolosluğundan aldıysanız, parmak iziniz geçerli sayılacak ve evrak teslimini ve vize başvurusunu yetki yazısı verdiğiniz üçüncü şahıslar ve danışman firmalar aracılığı ile yapabilirsiniz.

İstanbul, Bursa, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, Sakarya, Bilecik, Bolu, Zonguldak, Düzce, Yalova ve Bartın’da ikamet eden kişiler başvurularını Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna akredite kurumlar aracılığı ile yapabilirler. Bu illerin dışındaki illerin vize başvurularını sonuçlandıran diplomatik temsilcilik Avusturya Ankara Büyükelçiliğidir. Avusturya devletinin Türkiye’de çok sayıda fahri konsolosluğu bulunmaktadır. İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Kayseri, Antalya, Samsun, Bodrum, Hatay’da bulunan fahri konsolosluklardan vize işlemleri yapılmadığını önemle hatırlatırız.

Vize randevusu konsolosluk mülakatını içermez ancak gerekli görüldüğü durumda konsolosluğun belirlediği tarih ve saatte mülakata şahsen gitmeniz gerekmektedir. Mülakata çağrılmanız istisnai bir durumdur ve vize reddi alacağınız anlamına gelmemektedir. Vize işleminin sonucuna karar veren tek kuruluş Avusturya Konsolosluğudur.