Avusturya Vizesi Hakkında Genel Bilgi

Viyana Devlet Operası, Aziz Stephan katedrali, Schönbrunn Sarayı gibi önemli mekanlara sahip olan Avusturya, Schengen ülkeleri arasında olduğundan dolayı vize başvurusu Schengen vize başvurusu işlemleri ile benzer. Avusturya vizesi hakkında genel bilgi gibi olmak isteyenler açısından önemli olan Türkiye ile Avusturya arasında vize uygulamasının bulunduğudur.

Konsolosluk Vize Başvurularını Kabul Etmez

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya yapacakları seyahatlerinden önce konsolosluktan vize almaları gerekir. Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan resmi pasaport sahibi vatandaşların 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme şartı ile vize işlemlerinden muaftır.

Konsolosluk vize başvurularını kabul etmez başvurular sadece vize işlemleri için faaliyet gösteren akredite danışmanlık firmaları aracılığı ile kabul edilir. Ancak ulusal vize, erasmus vizesi ve oturum izin gibi işlemler için konsolosluğa başvurulur.

Vize Başvuru Formu Önemlidir

Yurtdışı seyahat planı yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avusturya vizesi hakkında genel bilgi edinirken öncelikle olarak vize başvuru formu hakkında detaylı incelemeler yapar. Çünkü vize başvurularında vize başvuru formu önemlidir, doğru bilgiler ile eksiksiz şekilde doldurulması vize işlemlerinde kolaylık sağlar.

Teslim edilen evraklar ile vize başvuru formundaki bilgilerin uyuşmaması durumunda yapılan başvuru reddedilir. Dolayısıyla vize başvuru formu gerekli evraklar listesi içerisinde ilk sırada yer alır.

Seyahat Programına Uygunluk Derecesi

İngilizce, Almanca ya da Türkçe olarak doldurulması söz konusu olan vize başvuru formu için tükenmez kalem kullanılırken harfler büyük olmalı ve herhangi bir şekilde boş alan bırakılmamalı.

Avusturya vizesi hakkında genel bilgi alma ihtiyacı duyanlar açısından konsolosluk resmi sitesi üzerinden her türlü bilgiye ulaşmak mümkün. Anı zamanda vize başvurularında seyahat programına uygunluk derecesi önemlidir.

Bu durum ayrıca çalışan, çalışmaya, işveren, öğrenci ve emekli gibi kişilerin durumuna göre ayrılır. Başvuru sahibi kendi durumunu destekleyen belgeleri, form ve dilekçeleri akredite firmalara teslim etmeli.

Avusturya Vizesi Hakkında Genel Bilgi S.S.S

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya vizesi hakkında genel bilgi içerisinde vizenin nasıl alınacağı konusu önem kazanır. Vize için gerekli olan evraklar eksiksiz şekilde tamamlanmalı. Vize uyum koşulları tam olarak yerine getirilmeli. Başvurular danışmanlık firmaları aracılığıyla yapılmalı. Vize ücreti ile birlikte seyahat sigortası, uçak ve otel bilet rezervasyon işlemleri gerçekleştirilmeli. Kullanılacak pasaport 10 yıldan eski olmamalı. Vize başvurularına seyahatten en az 3 ay önce başlanmalı. Vize başvuru formu gerçek ve doğru bilgiler ile doldurulmalı.

Avusturya Vize Başvuru Sonuçlanma Süresi Nedir?

Eksik ya da hatalı evrak sunmak Avusturya vize başvuru sonucunu olumsuz yönde etkiler. Vize başvurularına ait uygulamalar talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterir. Avusturya vizesi hakkında genel bilgi sonucunda başvuru sahibi sonuçlanma süresinin 5 ile 15 iş günü içerisinde değiştiğini dikkate alarak seyahat planını buna göre yapmalıdır. Yoğunluktan dolayı belli dönemlerde başvuruların daha uzun süre içerisinde sonuçlanma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Avusturya Vize Ücreti Nedir?

Avusturya kısa süreli Schengen vize ücreti konsolosluk harcı 80 Euro, vize başvuru merkezi hizmet bedeli 30 Euro, danışmanlık ücreti 30 Euro'dur.

Avusturya Vize Ücreti sayfamızdan geniş bilgi alınız.