Avusturya Vize İşlemleri

Avusturya Vize İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Avusturya Vize İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Avusturya’ya seyahat etmeyi planlayan Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları ve Türkiye’de uzun süreli oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları Avusturya vize işlemleri için hazırlıklarına seyahatlerinden 3 ay önce başlayabilirler. Avusturya vizesinin çıkış süresi eksiksiz evraklarla yapılan başvurularda ortalama bir haftadır. Bu nedenle başvuruların seyahate en az 15 gün kala yapılması tavsiye olunur. Konsolosluğun randevu yoğunluğunun ve kapalı olduğu tarihlerin başvurudan önce dikkat alınması vize işlemlerinde yaşanabilecek sorunları giderme konusunda zaman kazanma açısından önemlidir.

Avusturya vize işlemleri için öncelikle yapılması gereken vize türünün belirlenmesi ve bu doğrultuda seyahatin amacına uygun evrakların hazırlanmasıdır. Evraklar kişinin durumuna göre belirlenmiştir. Bu anlamda sigortalı çalışanların, şirket sahiplerinin, emeklilerin, devlet memurlarının, çalışmayan kişilerin, öğrencilerin, ev hanımlarının hazırlamaları gereken evraklar farklılıkla içermektedir. Kişinin durumu veya seçtiği vize türü ne olursa olsun vize başvuru formunun doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Avusturya Schengen vize başvuru formu bilgisayar ortamında veya el yazısı ile doldurulabilir ve çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekir.

Avusturya vize işlemleri için kullanılacak pasaportun seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olması talep edilmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin Avusturya seyahatleri için vize almaları gerekmektedir ancak diğer T.C. pasaportları 180 gün içinde 90 güne kadar vizeden muaf tutulmaktadırlar. Avusturya vize işlemleri kişisel olarak yapılabileceği gibi danışman firmalar aracılığı ve danışmanlığında da yürütülebilmektedir. Başvurular doğrudan Konsolosluğa yapılmamakta olup, Avusturya Konsolosluğunun evrak kabulü ve parmak izi alımı için yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Kişiler kendiler ve danışmanlık hizmeti aldıkları firmalar aracılığı ile evrakları bu başvuru merkezine iletmektedirler.

Avusturya Konsolosluğu vize işlemlerinde başvuru sahiplerinin parmak izi vermelerini zorunlu tutmaktadır. Daha önceki Schengen vizelerinde tanımlı parmak izi olmayan kişiler parmak izi vermeleri zorunlu kılınmıştır.

Avusturya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vize işlemlerinde çok sayıda evrak talep etmektedir. Bu evraklardaki tarihlerin başvuru tarihi itibariyle güncel olması gerekmektedir. Rezervasyonların, bankadan alınacak belgelerin ve şirketten alınacak belgelerin Avusturya vize randevu tarihi itibariyle güncel olması önemle duyurulur.

Avusturya Vize İşlemleri S.S.S

Avusturya Vize İşlemleri Nerede Yapılır?

Kısa süreli Avusturya vize işlemleri yetkili vize başvuru merkezinde yapılmaktadır. Uzun süreli Avusturya vizeleri için vize başvuru sahibi şahsen Avusturya Konsolosluklarından randevu almalıdır.

Avusturya Vize İşlemleri Ücreti Nedir?

Kısa süreli Avusturya vize işlemlerinde 80 Euro konsolosluk harç ücreti ödenir. Ek olarak 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli bulunmaktadır.

Avusturya Vize İşlemleri Evrakları Nelerdir?

Avusturya vize başvuru evrakları temelde şu şekildedir: Avusturya vize başvuru formu ve dilekçesi, Pasaportların ve kimlik belgelerinin fotokopileri, Nüfus kayıt örneği, 2 adet biyometrik fotoğraf, Otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, Gelir belgeleri ve banka hesap özeti

Avusturya Vize Başvuru sayfamızdan bilgi alınız.