Avusturya Turistik Vize

avusturya turistik vize

Turistik amaçlı gezi planında Avusturya turistik vize başvuru yapılması gereken vize türüdür. 90 günden daha kısa süren ve turistik amaçlı seyahatlerde başvurulan turistik vize, Schengen vize kategorisinde yer alır.

Turistik vize aynı zamanda tüm Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı sağlar. Vize başvurusu yapmak için gerekli olan evraklar başvuru sahibinin mesleki bilgilerine göre değişiklik gösterir.

Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Bölge ayrımına dikkat edilmesi gereken başvurularda Avusturya turistik vize için gerekli olan evraklar standart vize evrakları ile aynıdır.

  • Vizenin işlenebilmesi için en az iki boş sayfası olan pasaport.
  • Avusturya Schengen vize başvuru formu.
  • Schengen ölçülerine uygun ve güncel biyometrik fotoğraf.
  • Tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olan zorunlu sağlık sigortası.
  • Başvuru sahibinin finansal durumunu gösteren belgeler.
  • Konaklama ve ulaşım rezervasyonları.
  • 18 yaşından küçük olanlar için ebeveynlerden alınan muvafakatname gerekli olan evraklar arasındadır.

Kısa Süreli Vize Türü

Daha önce Avusturya turistik vize başvurusu yapmayanlar Konsolosluk tarafından istenen evrakların hem aslını hem de fotokopisini bir arada sunmalıdır. Aynı zamanda seyahatin nedeninin anlatan detaylı bir dilekçe yazılması ve seyahat sonrası ülkeye geri dönüleceğini garanti verilmesi gerekir.

Tüm bunların destekleyici evraklar ile sunulması halinde yapılan vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasına önemli bir katkı sağlanır. Kısa süreli seyahatler için başvuru yapılan Avusturya turistik vize için belirlenmiş olan konsolosluk harcı başvurudan önce ödenmeli ve dekont gerekli olan evraklar arasına konulmalıdır. Konsolosluk harcı ile birlikte yetkilendirilmiş vize merkezine koordinasyon bedeli ödenir.

Vize Başvurusunun Reddi

Yapılan vize başvurusunun ret ile sonuçlanması halinde gerek harç ücreti gerekse koordinasyon bedeli iade edilmez ve iadesinin talep edilmesi söz konusu değildir. Avusturya turistik vizesi için başvuruda bulunanların sonuçları, evrakların eksiksiz ve hatasız olarak teslim edilmesi halinde ortalama 6 ile 14 iş günü içerisinde açıklanır.

Ek Evrak Talebi

Başvuru dosyasında eksik ve hatalı evrak olması durumunda ya da özel durumlar söz konusu olduğunda sonuçlanma süresi uzayabilir. Avusturya Konsolosluğu gerek görmesi halinde başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

Avusturya turistik vize başvuruları için seyahat tarihine en az 15 gün önce işlemlere başlanmalıdır, seyahat tarihi planlaması yapılırken yaşanabilecek gecikmeler her zaman göz önüne alınmalıdır.

90 Gün Konaklama Hakkı

Turistik amaçlı Avusturya ziyaretlerinin yanı sıra aynı zamanda seyahat acentaları aracılığı ile tura katılanlardan kısa süreli turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Avusturya’ya giriş imkanı sağlayan turistik vizeye sahip olanlar ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olur.

Schengen ülkesi olmasından dolayı, Avusturya Schengen vizesine sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerine Avusturya’dan başlamak şartı ile diğer ülkelere giriş yapma imkânına sahiptir. Ancak vize türü ile Avusturya da herhangi bir işe girmek ya da çalışmak yasaktır.

Avusturya Turistik Vize S.S.S

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya vize başvuru evrakları temelde şu şekildedir: Avusturya vize başvuru formu ve dilekçesi, Pasaportların ve kimlik belgelerinin fotokopileri, Nüfus kayıt örneği, 2 adet biyometrik fotoğraf, Otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, Gelir belgeleri ve banka hesap özeti

Avusturya Turistik Vize Ücreti Nedir?

Avusturya vizesi için konsolosluk harcı olarak 80 Euro ödenir, ek olarak 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli mevcuttur.

Avusturya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya kısa süreli vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılır. Vize başvuru sahibi gerekli evrakları hazırlamalı ve vize başvurusunu tamamlamalıdır.

Avusturya Vize Başvuru hakkında bilgi alınız.