avusturya istanbul başkonsolosluğu

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu

Avusturya’ya seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Avusturya vizesi prosedürlerine tabiidir. Türkiye ile Avusturya arasında vize uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamaya göre, umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya giriş yapabilmeleri için Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile Avusturya vizesi almaları gerekir. Avusturya ülkesi, Schengen bölgesine dâhil olan ülkeler arasında yer alır. Bu nedenle alınacak olan vizenin de Schengen prosedürlerine uyması gerekir.

Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Avusturya Schengen vizesi almalarına gerek yoktur. Bununla beraber, Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinde ikamet izni olan ya da İsviçre ülkesinde ikamet izni olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da Avusturya Schengen vizesinden muaftırlar.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Schengen vizesi için şahsi başvuruları kabul etmemektedir. Avusturya Schengen vizesi için başvurular, Avusturya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan akredite vize danışmanlık merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Avusturya ulusal vize, Avusturya oturum izni ve Avusturya erasmus vizesi gibi işlemler nedeni ile yapılacak olan vize işlemleri, Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapılmaktadır. Diğer vize başvuru işlemleri ise Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’nca yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile yürütülür.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Ancak vize işlemleri için gerekli olan biyometrik işlemler, fotoğraf çekimi ve mülakat gibi işlemler Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu vize birimi tarafından yapılmaktadır. Avusturya ülkesi, Schengen bölgesindeki ülkeler arasında yer aldığı için alınacak olan Avusturya Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkelerine de vize almadan giriş yapabilmektedir. Ancak Avusturya vizesi alındığı için ilk olarak Avusturya’ya giriş yapılması gerekir.

Avusturya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin yürütülmesi için Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu görevlendirilmiştir. Avusturya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ve Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı ülke vatandaşları, Avusturya vize işlemlerini Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’nca yapmaktadır. Türkiye’de oturma izni bulunan Avusturya vatandaşları da bütün konsolosluk işlemlerini Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapmaktadır. Avusturya vatandaşlarının hakları da yine Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’nca korunur.

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu iletişim

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Avusturya ülkesi tarafından yetkilendirilen Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu ve diğer konsolosluklar, Avusturya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve düzgün bir şekilde yürütülmesi ile görevlidir. Bununla beraber, Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının her türlü konsolosluk işlemleri de Avusturya Konsoloslukları aracılığı ile yerine getirilir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’nun iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adresi: Köybaşı Mahallesi, Numara 46, Yeniköy / İstanbul
Telefonu: 0 212 363 84 10
Faks Numarası: 0 212 262 26 22
E – posta adresi: istanbul-gk@bmeia.gv.at
Görev Bölgesi: Bolu, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Edirne, Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Sakarya, Düzce, Bartın, Yalova, Zonguldak
Avusturya İstanbul Başkonsolosu: Christine Wendl
Başkonsolosluk Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma / 08.99 – 16.00
Vize Bölümü Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma / 08.00 – 12.00 ( Başvuru Alma )
Pazartesi – Cuma / 14.00 – 15.30 ( Çarşamba hariç eksik evrak, pasaport iadesi )
Avusturya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri: Pazartesi – Cuma / 09.00 – 12.00
Kültür Ofisi Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma / 08.30 – 12.00

İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu İletişim

Adres: Köybaşı Cad. No: 46 34464 Yeniköy/Sarıyer İstanbul
Tel: 0212 363 84 10
Faks: 0212 262 26 22
E-mail: istanbul-gk(at)bmeia.gv.at – istanbul-gk(at)bmeia.gv.at

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, Avusturya Ankara Büyükelçiliği ve Avusturya’nın Türkiye’deki bütün temsilcilikleri hem Türkiye hem de Avusturya’daki resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Bu nedenle Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na ve diğer konsolosluklara vize ya da konsolosluk işlemleri için başvuru yapacak olan kişilerin, Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günlerini göz önüne alması gerekir. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günleri şunlardır:

1 Ocak 2018 Yeni Yıl Tatili
30 Mart 2018 Dini Bayram Tatili
2 Nisan 2018 Paskalya Tatili
23 Nisan 2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tatili
1 Mayıs 2018 Emek – Dayanışma Günü Tatili
10 Mayıs 2018 Hz. İsa’nın Göğe Yükseliş Tatili
21 Mayıs 2018 Pentekost Tatili
31 Mayıs 2018 Corpus Christi Tatili
14 Haziran 2018 Ramazan Bayramı Arefe Tatili
15 Haziran 2018 Cuma Ramazan Bayramı Tatili
15 Ağustos 2018 Meryem Ana Göğe Yükseliş Tatili
20 Ağustos 2018 Kurban Bayramı Arefe Tatili
21 – 24 Ağustos 2018 Kurban Bayramı Tatili
30 Ağustos 2018 Zafer Bayramı Tatili
26 Ekim 2018 Avusturya Ulusal Bayram Tatili
29 Ekim 2018 Cumhuriyet Bayramı Tatili
1 Kasım 2018 Azizler Günü Tatili
24 Aralık 2018 Noel Arefesi Tatili
25 – 26 Aralık 2018 Noel Tatili
31 Aralık 2018 Yılbaşı Tatili

Yukarıda verilmiş olan tarihlerde tüm Avusturya Konsoloslukları görev yapmamaktadır. Vize ve konsolosluk işlemlerinizin aksaklığa uğramaması için bu tarihlerin göz önüne alınarak başvuruların yapılması gerekir.

Avusturya İstanbul Konsolosluğu Görevleri

Avusturya’ya ikamet etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat amaçlarına uygun olan vize türü için işlemleri doğru bir şekilde yapmalıdır. Avusturya’ya hangi amaç ile gidilecek ise o amaca uygun vize türü için işlemler yapılmalıdır. Her vize için hazırlanacak olan evraklar farklı olacağı için öncelikle vize amacının doğru belirlenmesi gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport hamili olan ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, vize işlemleri için Avusturya İstanbul Konsolosluğu’ndan yardım almaktadır. Vize başvuruları şahsen Avusturya İstanbul Konsolosluğu’na yapılmıyor. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen akredite seyahat acenteleri ve vize merkezleri aracılığı ile işlemler yürütülmektedir.

Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşlarının her türlü konsolosluk işlemleri de Avusturya İstanbul Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Avusturya vatandaşlarının belge tasdiki, dirim belgesi, evlilik, boşanma, pasaport, kimlik belgesi gibi bütün vatandaşlık işlemleri Avusturya İstanbul Konsolosluğu tarafından yerine getirilmektedir.

Avusturya İstanbul Konsolosluğu’na pasaport işlemleri için başvuru yapacak olan Avusturya vatandaşlarının resmi kimlikleri, uluslararası doğum kayıt belgeleri, fotoğraf, evlilik cüzdanı, vatandaşlık belgesi, diploma, Türkiye oturma izni gibi belgeleri ibraz etmeleri gerekir. Bununla beraber pasaport işlem harcı ve nüfus kayıt örneği de ibraz edilmelidir.

Evlilik işlemleri için Avusturya İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapacak olan Avusturya vatandaşlarının, evlenme ehliyet belgesi, doğum belgesi, ikamet belgesi, vatandaşlık belgesi, pasaport, nüfus kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeleri ibraz etmesi gerekir. Dirim belgesi işlemleri de Avusturya İstanbul Konsolosluğu’nca yapılmaktadır. Avusturya’da emekli olan ve Türkiye’de ikamet eden Avusturya vatandaşları, emeklilik maaşlarını Türkiye’den almaya devam etmek için dirim işlemlerini yapması gerekir. Avusturya Emeklilik Kurumu olan PAV’na kişilerin yaşadıklarını ispat etmeleri gerekir. Bunun için yılda bir kere gönderilen yaşam teyit belgesinin doldurularak Avusturya İstanbul Konsolosluğu’na onaylatılması gerekir.

Avusturya İstanbul Konsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Avusturya İstanbul Konsolosluğu’na şahsi vize başvuruları yapılmıyor. Avusturya’ya seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşları, Avusturya İstanbul Konsolosluğu’nca yetkilendirilmiş olan akredite Avusturya seyahat acentesi aracılığı ile işlemleri yürütmelidir.

Seyahatin amacına uygun olan vize türüne göre istenen evraklar hazırlanır ve işlemler yapılır. Ancak Avusturya İstanbul Konsolosluğu tarafından biyometrik işlemler, fotoğraf ve gerekli görüldüğü takdirde mülakat işlemleri yapılmaktadır.

Avusturya İstanbul Konsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve işlemlerin doğru olarak yapılması sonrasında, Avusturya İstanbul Konsolosluğu tarafından değerlendirilen vize işlemleri 5 – 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak konsolosluğun yoğun olduğu ve resmi tatil günleri göz önüne alınarak seyahatten 1 ay öncesinde başvuru yapılması önerilir

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu S.S.S

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Adresi Nedir?

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Köybaşı Mahallesi, Numara 46, Yeniköy / İstanbul

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Telefonu: 0 212 363 84 10
Faks Numarası: 0 212 262 26 22

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: Bolu, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Edirne, Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Sakarya, Düzce, Bartın, Yalova, Zonguldak

Avusturya Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.