avusturya transit vize

Avusturya Transit Vize

Avusturya, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan çoğu antlaşma, Avusturya hükümetini de etkilemektedir. Dolayısıyla uzun süreler önce yapılmış olan Avusturya transit vize muafiyetine yönelik antlaşma sayesinde Yeşil, Gri ve Siyah pasaporta sahip olan kişiler tüm Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere vizesiz bir şekilde girebilmektedirler. Fakat bu giriş de bir miktar da olsa sınırlandırılmıştır. 180 günlük zaman dilimi içerisinde yalnızca 90 gün boyunca Avusturya’da kalmak mümkündür. 90 günlük sürenin tamamlanmasının ardından tekrardan ülkeye giriş yapabilmek için 180 günlük zaman diliminin tamamlanması şarttır.

Belirtilen pasaport tiplerinin dışında kalan Bordo pasaport sahipleri, Avusturya’ya girebilmek için bu uygulamadan ve ayrıcalıktan faydalanamamaktadırlar. Dolayısıyla ülkeye giriş yapabilmek için direkt olarak vize başvurusu yapılması şarttır. Fakat Schengen vizesinin kullanıma girmesi ile birlikte birçok kişi Avusturya vizesi almak yerine, Schengen vizesini tercih etmeye başlamıştır.

Avusturya Transit Vize Başvurusu Hakkında

Alınan vize, Avusturya da dahil olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesine giriş yapmayı mümkün kılmaktadır. Diğer vize tiplerinden farklı olarak, Schengen vizesi ile birlikte defalarca kez giriş çıkış yapılabilmektedir. Fakat bu vizeyi almak isteyen Bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bir takım kriterlere uygun olması ve bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Avusturya Transit Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Avusturya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oldukça farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler arasından, tamamen seyahat amacına uygun olan vize tipinin seçilmesi gerekmektedir. Eğer kişi Avusturya’ya çalışmak için gitmek istiyor ise çalışma vizesi, eğer ülkeden transit olarak geçecekse de Avusturya transit vize başvurusu yapması gerekmektedir. Yapılan transit vize başvuruları ve diğer vize başvuruları genel olarak 7 – 8 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir.

Başvuruların sonuca bağlanma süresi müracaatların yoğun olduğu dönemlerde artmaktadır. Yaklaşık olarak 18 – 20 iş gününü bulan değerlendirme sürecinden dolayı seyahat tarihlerinde aksamalar meydana gelebilmektedir. Bu tür aksaklıkların yaşanmaması için de Avusturya Ankara Büyükelçiliği tarafından, vize müracaatlarının seyahat tarihlerinden en az 6 hafta önce yapılması tavsiye edilmektedir. Tavsiyeye uyulduğu takdirde başvuru sürecinde problem çıksa bile, bu süre içerisinde problem kolaylıkla çözülebilmektedir.

Avusturya Transit Vize Başvurusu Gereken Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve ülke içerisinde ikamet eden yabancı ülke vatandaşları Avusturya’ya girebilmek için öncelikle vize başvurusu yapmalıdırlar. Fakat yapılan vize başvurularında konsolosluk tarafından bir takım belgeler istenmektedir. Avusturya transit vize başvurularında istenen bu belgelerin eksik olarak teslim edilmesi halinde yapılan vize müracaatları olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla kişi vize alabilmek için tekrardan vize başvurusu yapmak durumunda kalmaktadır. Başvuruların sık sık reddedilmesi de, daha sonraki süreçlerde yapılacak olan vize müracaatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle her belgenin talep edildiği ve belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.

-Seyahat Sağlık Sigortası

Avusturya’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat sağlık sigortası yapması oldukça önemlidir. Yakın tarihlerden bu yana, bahsi geçen sigorta zorunluluk haline getirilmiştir. Bu nedenle her başvuru sahibinin bu sigortayı yaptırması gerekmektedir. Sigortanın yaptırılması ile birlikte Avusturya’da gerçekleşebilecek sağlık sorunları 30.000 Euro’ya kadar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle Avusturya Konsolosluğu tarafından, tamamen Avusturya transit vize başvurusu yapan kişilerin sağlık açısından güvenliği için bu sigortanın yaptırılması şart koşulmuştur. Sigortanın yapılmasının ardından da poliçenin orijinali randevu tarihlerinde ilgili kuruma teslim edilmelidir.

-Biometrik Fotoğraf

Başvurularda kullanılmak üzere 2 adet biometrik fotoğraf çekilmelidir. Çekilen fotoğrafların da Avrupa Birliği standartlarına uygun olması şarttır. Bu nedenle Avusturya transit vize başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların ölçüleri 3.5 cm x 4.5 cm olmalıdır. Belirtilen ölçülerden farklı ebatlara sahip olan fotoğraflar kabul görmemektedir. Ayrıca bahsi geçen fotoğraflar daha önceki dönemlerde yapılan herhangi bir vize müracaatında kullanılmamış olmamalıdır. Ek olarak, fotoğrafların 6 ay içerisinde çekilmiş olması da konsolosluk tarafından tavsiye edilmektedir.

-Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonu

Başvurunun olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için Avusturya transit vize başvurusu yapan kişilerden uçak biletlerinin gidiş ve dönüş olmak üzere orijinal halleri istenmektedir. Buna ek olarak, otel konfirmasyonları da Avusturya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Bu konfirmasyonları alabilmek için öncelikle otel rezervasyonlarının yapılması gerekmektedir. Rezervasyonların konaklama şirketleri tarafından onaylanması halinde konfirmasyonların çıktısının alınması gerekmektedir. Belirtilen randevu tarihlerinde de uçak biletleri ve otel konfirmasyonları ilgili kurum ile paylaşılmalıdır.

-Pasaport

Avusturya transit vize başvurularında kullanılacak olan pasaportların 10 yıllık kullanım süresini tamamlamış olmaması gerekmektedir. Eğer 10 seneden uzun süredir kullanılıyor ise, başvuru öncesinde pasaportların değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportların içerisinde de 2 boş sayfa bulunmalıdır. Buna ek olarak, Avusturya’dan dönülmesinin ardından da pasaportun 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Son olarak da deforme olmuş pasaportların yenilenmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir. Fiziksel anlamda zarar görmüş pasaportlar Avusturya Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir.

-Vize Başvuru Formu

Avusturya’ya giriş yapabilmek için ilk olarak vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Fakat bu başvurunun yapılabilmesi için de Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Bahsi geçen form, tamamen İngilizce olarak doldurulmalıdır. Ayrıca formun tamamında da İngilizce karakterler ve büyük harf kullanılmalıdır. Yalnızca ilk soruda yer alan ‘Ad – Soy ad’ bölümünde Türkçe karakterler kullanılabilmektedir. Bunun dışındaki soruların herhangi birinde farklı bir dilin kullanımına müsaade edilmemektedir.

Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasının ardından başvuru sahipleri çektirmiş oldukları fotoğrafı bilgisayara yüklemelidirler. Bunun için öncelikle ‘Scan’ işleminin yapılması gerekmektedir. Sonrasında da bilgisayarda bulunan biometrik fotoğrafın sisteme yüklenmesi şarttır. Fotoğrafın sisteme yüklenmesi ile birlikte formun en alt kısmına imza atılmalıdır. İmzanın atılması ile birlikte form hazır hale gelmektedir. Sonrasında da formun çıktısı alınarak, randevu tarihlerinde ilgili vize kurumuna teslim edilmesi gerekmektedir.

Avusturya Vize Ücretleri

Vize başvurusu yapan kişilerin konsolosluk tarafından belirtilen ücretleri ödemesi gerekmektedir. Bu ücret, Schengen vizesinde farklı olduğu gibi, Avusturya vize tiplerine göre de çeşitlilik gösterebilmektedir. Kısa süreli olan transit vize başvurularında oldukça düşük ücretler ödenmektedir. Fakat çalışma vizesi gibi vize tipleri uzun süreli vize kategorisinde yer aldığı için, ödenmesi gereken ücretler doğal olarak daha yüksektir.

Vize ücretlerinin değişmesine ve de yükselmesine neden olan bir diğer husus da başvuruların olumsuz şekilde sonuçlanması veyahut da direkt olarak reddedilmesidir. Yapılan Avusturya transit vize başvurularının olumsuz şekilde sonuçlanması halinde kişi Avusturya’ya giriş yapabilmek için yeniden vize başvurusu yapmalıdır.

Yapılan vize başvurusunda, Avusturya Konsolosluğu tarafından yeniden vize ücretinin ödenmesi talep edilmektedir. Bu ücretin yeniden ödenmemesi halinde, yapılan vize müracaatları dikkate alınmamakta ve değerlendirilmeye sokulmamaktadır. Dolayısıyla kişi tekrardan vize ücretini ilgili kurumun gişesine yatırmak zorundadır. Bu tür durumların meydana gelmesi de transit vize başvurusu yapan kişileri maddi bir külfet altına sokmaktadır.

Belirtilen ücretlerin fazladan ödenmemesi adına, Avusturya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgeler ve evraklar tamamen belirtildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bahsedildiği gibi hazırlanan belgeler, başvuru sürecinde herhangi bir problemin ortaya çıkmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Avusturya Transit Vize S.S.S

Avusturya Transit Vize Nasıl Alınır?

Avusturya kısa süreli Transit Vizesi başvurusu yetkili vize başvuru merkezleri VFS Global’den randevu alınarak yapılır.

Avusturya Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Avusturya Transit vizesi  başvuru sonucu 5 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlandırır. Eksik evrak ve hatalı bildirim sonucu bu süre uzayabilir. Bu durum göz önüne alınarak Avusturya seyahatinden en az 1 ay önce vize başvurusunun yapılması önerilir.

Avusturya Transit Vize Ücreti Ne Kadar?

Avusturya kısa süreli vizeli transit vizelerinin konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. Ek olarak 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

Avusturya Vize Randevu  sayfamızdan bilgi alınız.