Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2022

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2018

Avusturya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Avusturya vizesi kaç günde çıkar 2018 uygulamasında vize kararı 7 ila 15 iş günü içinde açıklanır. Avusturya vize başvurusu, Konsolosluk tarafından resmi yetki verilen vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır ancak vize kararı tamamıyla Avusturya Konsolosluğu, Avusturya Başkonsolosluğu veya Avusturya Ankara Büyükelçiliğinin inisiyatifindedir.

Avusturya Schengen vizesi başvurusu yapmadan önce Avusturya Konsolosluğun yoğunluğu ve tatil günlerinin kontrol edilmesi tavsiye edilir. Avusturya vize başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. Gerekli evraklar randevuda ibraz edilir ve parmak izi verme işlemi gerçekleştirilir. Avusturya vizesinin çıkış süresi randevudan itibaren geçerlidir. Avusturya Konsolosluğu geçmiş Schengen vizelerinde tanımlı parmak izi (biyometrik veri kaydı) olan kişilerden de parmak izi kaydının verilmesini talep etmektedir.

C tipi olan Schengen vize türleri ile D tipi olan uzun süreli vize türlerine ait vize çıkış süreleri farklıklar içerir. C tipi vizeler turistik, ticari, aile ziyareti olarak sınıflandırılırken, oturum izni, çalışma izni, evlilik yoluyla Avusturya’ya seyahat başvuruları D tipi olarak adlandırılır ve çıkış süreleri Avusturya Schengen vizesine göre daha uzundur ve 30 gün ila 60 gün arasında sonuçlanabilmektedirler. Bu vize başvuruları doğrudan Avusturya Konsolosluğuna yapılabilmektedir.

Avusturya vizesi başvurusunun bu sürelerde sonuçlanabilmesi için tam ve eksiksiz vize dosyaları ile başvuru yapılmalıdır. Konsolosluk ek evrak, belge veya özel mülakat talep ettiğinde vize süresi uzayabilmektedir. Evraklarınızı güncelliği ve uyumu dosyanızın Avusturya Konsolosluğu tarafından daha kısa sürede değerlendirilmesini de sağlayabilmektedir. Çıkış süreleri başvuru yoğunluğuna göre değişebildiğinden Avusturya’ya hemen seyahat etmek isteyen kişiler seyahat tarihlerine en geç 1 ay kala başvuru yapmalıdırlar. Evraklarınızın randevu tarihi itibariyle güncel olması gerektiğini unutmayınız.

Avusturya vize randevusu online şekilde alınmaktadır. Başvuru formu online olarak ilgili sitelerden indirilebilmekle birlikte formun çıktısı alınarak teslim edilmesi gerekir. Başvuru formunun online şekilde e-posta ile gönderilmemesi gerekir. Avusturya konsolosluğu eğer bir önceki Schengen vizesi Avusturya’dan alınmamışsa Avusturya’ya seyahat eden T.C. Bordo pasaport sahiplerinin parmak izi vermesini zorunlu tutmuştur. Bu nedenle vize başvuru sahibinin başvuru merkezine şahsen gitmesi gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2022

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Avusturya vizeleri için bu süre 7 iş günü uzun süreli vizeler için bir ayı bulabilir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya vizesi Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaport sahipleri için 90 günü geçmemek koşulu ile vize almaya gerek yoktur. Ayrıca İsviçre ikamet izni veya AB ülkelerinden birinde oturma izni olan Türkiye vatandaşı kişiler için yine bize şartı yoktur ve vizeden muaftır. Başvurular konsolosluk tarafından bizzat kabul edilmez. Avusturya vizesi nasıl alınır? İşlemlerin başlatılması için vize danışmanlık firmaları veya seyahat acenteleri kullanılır.

Avusturya Vize Ücreti Nedir?

Avusturya vizeleri için konsolosluk harcı 80 Euro, vize başvuru merkezi hizmet bedeli 30 Euro'dur.

Avusturya Vize Ücreti sayfamızdan bilgi alın.