Avusturya Vizesi için Gerekli Evraklar

Avusturya Vizesi için Gerekli Evraklar

Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan 9 eyaletten oluşan resmi adı Avusturya Cumhuriyeti olan ülkeye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının şartları yerine getirmesi önemli. Avusturya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaporta sahip olanların vize almasını zorunlu kılmıştır.

10 Yıldan Eski Pasaportlara Vize Verilmez

Vize başvurularında Avusturya vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin niteliğine göre değişmektedir. Çalışanlar, şirket sahipleri, emekliler, çiftçiler, öğrenciler ve ev hanımları için farklı belgeler talep edilir.

Schengen ülkeleri içerisinde yer alan Avusturya’ya seyahat etmek isteyenler için pasaport 10 yıldan yeni olmalıdır. Veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlara vize verilmez ama sadece yeni başvurular için geçerlidir.

Eski pasaportunda Schengen vizesi olan Türk vatandaşlarının vizenin geçerlilik süresi içerisinde seyahatlerinde eski pasaportu kullanmalarına izin verilir.

90 Gün Vize Muafiyeti

Gri, yeşil, siyah ve kırmızı pasaporta sahip olan vatandaşlar 6 ay içerisinde 90 gün vize muafiyetinden yararlanarak ülkede ikamet etme imkânına sahiptir. Avusturya vizesi için gerekli evraklar şunlardır;

 • Pasaport ile birlikte pasaportun fotokopisi.
 • Pasaportta bulunan eski Schengen vizelerinin fotokopisi.
 • Başvuru formu ile birlikte taahhütname.
 • Avusturya başkonsolosluğuna yazılan ve seyahatin amacını açıklayan dilekçe.
 • Üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus cüzdan fotokopisi.
 • Yeni çekilmiş 2 tane biyometrik fotoğraf.
 • Yeni tarihli anne ve baba bilgilerini de içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Pasaport Şube Müdürlüğü’nden alınan protokol yazısı.
 • Bazı durumlarda istenen turist karnesi.
 • Gidiş dönüş uçak rezervasyonu ile birlikte otel rezervasyonu.
 • Seyahat masraflarına ait evraklar.
 • Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası poliçesi.
 • Başvuru sahibine ait mesleki ve finansal belgeler.

Geri Dönüş Kanıtlamalı

Avusturya Konsolosluğu tarafından başvuru sahibinden istenen Avusturya vizesi için gerekli evraklar seyahat amacına ve yapılacak olan masrafları destekleyen kaynağı gösterir nitelikte olmalıdır.

Başvuru sahibi sunduğu evraklar ile Türkiye’ye geri döneceğini kesinlikle kanıtlamalıdır. İş hayatında olmadığından dolayı öğrenciler ve ev hanımları eşlerinin ya da ebeveynlerinin belgelerini sunmalıdır.

Elektronik Taahhüt Beyanı (EVE)

Seyahat masraflarını başkasının karşılaması halinde noter tasdikli taahhütname başvuru evrakları içine eklenmelidir. Avusturya vizesi için gerekli evraklar içerisinde başvuru sahibi yeterli maddi kaynak sunamaması durumunda Avusturya’da mutlaka Türkçe açılımı elektronik taahhüt beyanı olan EVE gönderilmelidir.

Vize başvurusu için gerekli olan evraklar vize türüne ve başvuru yapanın mesleki durumuna göre değişiklik gösterdiği gibi aynı zamanda seyahatin amacına göre de farklılık gösterir.

Seyahat Programına Uygunluk

Avusturya vizesi için gerekli evraklar kesinlikle eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı, evraklarda beyan edilen tüm bilgiler güncel olmalıdır. Aksi halde yapılan vize başvurusu konsolosluk tarafından işleme alınmaz ve ret cevabı ile karşılaşılır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurusunda bulunurken seyahat programına uygunluk derecesine önem vermelidir. Bunun nedeni eksik ve hatalı evrak sunmanın vize başvuru sonucunu olumsuz yönde etkilemesidir.

Avusturya Vizesi için Gerekli Evraklar S.S.S

Avusturya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya vize başvuru evrakları temelde şu şekildedir: Avusturya vize başvuru formu ve dilekçesi, Pasaportların ve kimlik belgelerinin fotokopileri, Nüfus kayıt örneği, 2 adet biyometrik fotoğraf, Otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, Gelir belgeleri ve banka hesap özeti

Avusturya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Kısa süreli Avusturya vizesi randevuları yetkili vize başvuru merkezlerinden alınır. Uzun süreli vizelerde ise vize başvuru sahibi Avusturya konsolosluklarından şahsen randevu almalıdır.

Avusturya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Avusturya vize işlemleri 5-7 gün içinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli Avusturya vizelerinde bu süre bir ayı bulabilir.

Avusturya Vize Başvuru sayfamızdan bilgi edininiz.