Avusturya Vizesi 2022

Avusturya, Schengen protokollerine göre vize uygular. Türkiye ile yapılan vize anlaşması dahilinde Hususi Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarından 90 güne kadar olan seyahatleri için vize istenmez.

Avusturya vizesi 2022 kapsamları dahilinde umuma mahsus pasaport sahipleri, vizeye tabidirler.

Avusturya Vizesi Gerekli Evraklar 2022

Avusturya vizesi 2022 başvuru koşulları dahilinde, bordo pasaport hamili T.C vatandaşları evraklarıyla başvuru yaparak vize alabilirler. Avusturya Büyükelçiliği tarafından onaylanan vize başvuruları, kısa süreli turistik amaçlı seyahatlerin yanı sıra uzun süreli oturum izni olarak yapılabiliyor.

Avusturya vizesi gerekli evraklar 2022 listesinde talep edilen belgeler şu şekildedir;

 • 10 yıldan eski olmayan, boş sayfaları bulunan pasaport
 • Önceden alınmış Schengen vizeleri varsa, fotokopiler,
 • 3,5 x 4,5 mm ebatlarında, 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Avusturya vizesi başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Güncel banka hesap dökümü, son 3 aylık ve içinde en az 4 bin TL bakiye olması gerekiyor.
 • Çalışanlar için iş yeri izin belgesi, SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bordosu ve iş yeri faaliyet belgeleri.
 • Konaklama ve ulaşım belgeleri, rezervasyonlar.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • C kimlik belgesi fotokopisi

Avusturya vizesi 2022 evrakları; işyeri sahipleri, öğrenciler ve emekliler için ek evrak gerektirir. Ev hanımları için sponsorluk belgeleri dahilinde vize başvurusu yapılabilir.

Avusturya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Avusturya vizesi 2022 kriterleri doğrultusunda; aile birleşimi yapacak kişilerin uluslararası evlilik belgeleriyle başvuru yapmaları gereklidir. Haziran 2011 tarihinde yayınlanan yasaya göre Avusturya’da yaşayan biriyle evlenen bir Türk vatandaşı, aile birleşimi vizesinden faydalanabilir.

Avusturya aile birleşimi gerekli evraklar, standart vize evraklarına ek olarak şöyledir;

 • Avusturya’da ikameti olan eşin oturum vize ve izin belgeleri
 • Eş, Avusturya vatandaşı ise doğum belgesi, vatandaşlığa kabul etme yoluyla geçmiş ise vatandaşlığa geçiş belgesi
 • Kırmızı- Beyaz- Kırmızı kart sahibi, Avrupa Birliği Mavi karta sahibi veya Avusturya vatandaşı olan kişilerin, Türk vatandaşı eşleri ya da Türkiye’de ikameti olan yabancı uyruklu eşi yararlanabilir.
 • Ebeveynlerinden biri Avusturya vatandaşı olan çocuklar, bu vizeden yararlanabilir.
 • Avusturya vizesi 2022 başvuru belgeleri dahilinde, aylık gelir ve yıllık gelir gösterir belgelerle ile Avusturya’daki eşim yaşam koşullarını karşılayacak kriterlere sahip olması gerekir.

Ayrıca Avusturya vatandaşının sağlık sigortası olması gereklidir. Aile birleşimi vizesi için A1 seviyesinde dil yeterliliği talep ediliyor.

Avusturya Çalışma vizesi Gerekli evraklar

Avusturya çalışma vizesi gerekli evraklar listesi, 2022 belgeleri olarak güncellenmiştir. Schengen protokollerine ek olarak D tipi uzun süreli olarak verilen çalışma vizesi, en az 1 senelik olarak veriliyor. Başvuru yapacak kişinin, Avusturya’da bir iş bulmuş ve şirketle iş sözleşmesi imzalamış olması gereklidir.

Avusturya vizesi 2022 başvuru belgeleri, şirket içi değişim, transfer ve stajyer başvurularına göre farklılık gösterir. Standart vize belgelerine ek olarak;

 • Avusturya şirketiyle yapılmış iş akdi
 • Şirketin ticari kayıtlarını gösteren belgeler
 • Şirket tarafından gönderilen kabul/ davet belgesi
 • Yerel kurumlar, belediyelerden alınan ticari faaliyet belgeleri
 • Yıllık kazancı gösteren ve sponsorluğa dair işyeri tarafından hazırlanan evraklar
 • Sağlık sigortası
 • Güncel banka hesap dökümü
 • Evliler için evlilik belgesi ve nüfus kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık raporu
 • Vize harç ücreti
 • Avusturya çalışma vizesi formu ve dilekçesi

Talep edilen belgeler arasındadır. Avusturya çalışma vizesi başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde sonuçlandırılır.

Avusturya öğrenci vizesi gerekli evraklar

Avusturya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında, muvafakatname bulunuyor. Başvuru sahibi 18 yaşında değilse, anne ve babadan noter onaylı muvafakat belgesi istenir. Ayrıca öğrenciye sponsor olacak kişinin meslek ve finansal belgeleri istenmektedir.

Avusturya vizesi 2022 başvuru formunun okunaklı ve eksiksiz doldurulması, vize başvuru belgeleriyle birlikte teslim edilmesi zorunludur. Başvuru sahibinin seyahat boyunca masraflarının karşılanacağına dair taahhütname ve belgeler ile Avusturya Konsolosluğu ya da vize başvuru merkezlerinden vize başvurusu yapılabilir.

Avusturya Vizesi Ücreti 2022

Avusturya vize ücretleri, vize türlerine göre belirleniyor. Avusturya vizesi ücreti 2022 yılında 60 € ile 80 € olarak tahsil ediliyor. Schengen vize harç ücreti olarak kısa süreli seyahatlerde bu miktar uygulanır. Ticari vize ücretleri ve uzun süreli vize harçları farklılık gösteriyor.

Avusturya çalışma vizesi ücretleri, aile ve arkadaş ziyareti gibi seyahatler için talep edilen harç ücretleri 150 €’ya kadar sunulur. Bebek yaş grupları için 35 € olarak kısa süreli seyahatlerde vize harç ücreti uygulanır.

Avusturya Vizesi Aile Birleşimi 2022

Avusturya vizesi aile birleşimi 2022 başvuruları için Avusturya Devleti tarafından belirlenen yasalara göre vize verilir. Aile birleşiminden;

 • Ebeveyni Avusturya vatandaşı olan çocuklar,
 • Eşi Avusturya vatandaşı olan veya Avusturya oturum izni olanlar,
 • Birinci derece aile bireyi Avusturya’da ikameti olanlar,

Faydalanabilirler. Yapılan Avusturya vatandaşı ve Türk vatandaşı evliliklerinde, kişilerin daha önceki evliliklerinden olan çocukları da 21 yaşını aşmamak kaydıyla yararlanabilirler.

Avusturya vizesi 2022 aile birleşimi başvuruları 2- 3 haftada sonuçlandırılır. Ancak çeşitli durumlar, ek belge talebi gibi konularda bu süre 1- 2 aya kadar uzayabilir.

Avusturya Çalışma Vizesi 2022

Avusturya çalışma vizesi 2022 başvuru şartlarına uygunluk halinde, iş sözleşmesinin oluşmasıyla başvuru yapılabilir. Türkiye ve Avusturya arasında faaliyet gösteren şirketlerin, transfer ve şirket içi değişim programları dahilinde çalışma vizesi başvurusu yapılabilir.

1 yıllık olarak verilen çalışma vizelerinin değerlendirilme süresi 2 haftadır. Olumlu sonuçlanması halinde, vize onay tarihinden itibaren Avusturya’ya seyahat edilebilir. 1 yıllık süre sonunda, gerekli koşulların devam etmesiyle vize süresi uzatılabilir.

Avusturya vizesi 2022 başvuru sonuçlarını, vize sorgulaması yaparak öğrenmek mümkündür.

Avusturya Eğitim & Erasmus Vizesi 2022

Avusturya vizesi 2022 başvuruları, eğitim kategorisinde değerlendirilmektedir. Öğrenci vizesinden farklı olarak Erasmus vize başvuruları için Avusturya’nın Türkiye’deki dış temsilciliklerinden başvuru yapılabilir.

Avusturya’daki Üniversite/ Yüksek okuldan gönderilen kayıt kabul belgesiyle başvuru yapılır.

Eğitimin hangi kurumda olacağı, şehir ve kampüs bilgileriyle, eğitim süresinin yer aldığı resmi belgelerin, Erasmus vize başvuru evraklarıyla sunulması gereklidir.

Avusturya eğitim & Erasmus vizesi 2022 başvurusu için 30 gün öncesinde başvuru yapılması gerekiyor. Erasmus vize süresi 15 günde sonuçlandırılır. Başvuru sahibinin Türkiye’deki üniversiteden alınmış yazıları, gidiş amacı, Erasmus programını kapsayan belgeleri gereklidir.

Sponsorluk olması halinde masrafların nasıl karşılanacağına dair finansal belgelerin hazır edilmesi ve vize harç ücretinin yatırılarak dekontun evraklarla birlikte teslim edilmesi önemlidir. Avusturya eğitim vizesi başvurularında dil okulu veya kurs programları için eğitim kurumundan alınan davet mektubu/ kabul belgelerinin olması ve kişinin konaklama, gidiş- dönüş ulaşım belgelerinin eksiksiz sunulması önemlidir.

Avusturya Vizesi 2022 S.S.S

Avusturya çalışma vizesi ne kadar süreli?

Avusturya çalışma ve oturum vizesi en az 1 yıllık veriliyor.

Avusturya’ya gitmek için vize gerekli mi?

Umuma mahsus pasaport sahipleri ve Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklular için vize gereklidir.

Avusturya’da aile birleşimi için dil şartı var mı?

Avusturya aile birleşimi vizesi için A1 Almanca sınavından geçerli puan alınması gerekiyor.

Avusturya Vize Başvuru sayfamızı ziyaret ediniz.