Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023

Avusturya Vize İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Orta Avrupa ülkesi olan Avusturya, Schengen Sözleşmesi’ne tabii ülkeler arasında yer alır. Ülkeye kolay şekilde seyahat edebilmek için Avusturya Schengen vizesi başvurusunda bulunmak gerekir. Avusturya vize başvurusu nasıl yapılır, sorusu ülkeye seyahat planı yapan Türk vatandaşları açısından cevaplanması önemli sorulardan biridir.

Avusturya Vize Uygulamaları

Avusturya’ya ziyaret gerçekleştirecek olanların Schengen vizesi yoksa ya da umuma mahsus pasaporta sahiplerse vize başvurusu yapmaları zorunludur. Ancak hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 gün ücretsiz seyahat etme hakkına sahiptir. Avusturya vize uygulamaları;

 • Avusturya turistik vizesi.
 • Avusturya ticari vizesi.
 • Avusturya aile ziyareti vizesi.
 • Avusturya kültürel- sportif vizesi.
 • Avusturya transit vize.
 • Avusturya Erasmus vizesi olmak üzere 7 kategori altında toplanır.

Uygun Vize Kategorisi

Bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşları Avusturya vize başvurusu nasıl yapılır sorusuna netlik kazandırabilmek için seyahat nedenine göre uygun vize kategorisine müracaat etmelidir.

Vize başvurusu için konsolosluk yapılan şahsi başvuruları kabul etmez, vize danışmanlığı hizmeti veren merkezlerden başvuruların gerçekleştirilmesi gerekir.

Standart Vize Evrakları

Gerekli olan evraklar en az Avusturya vize başvurusu nasıl yapılır sorusu kadar önem kazanır çünkü her vize tipinin kendine özgü farklı evrakları bulunmaktadır. Standart vize evrakları içerisinde şunlar yer alır;

 • Seyahat tamamlandıktan sonra 3 ay geçerliliği olan pasaport.
 • Eksiksiz ve doğru doldurulmuş vize başvuru formu.
 • 35 x 45 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Gidiş dönüş uçak bileti.
 • Konaklama yapılacak olan otelin rezervasyon bilgisi.
 • Türkiye’de aktif olarak kullanılan bankadan hesap dökümü.

Konsolosluk Harcının Ödenmesi

Vize başvurusu yapmak için hazırlanması gereken evraklar ile ilgili net bilgiye ulaşmak ve Avusturya vize başvurusu nasıl yapılır detayları öğrenebilmek için büyükelçilik ve konsolosluk ile birlikte aynı zamanda vize danışmanlık merkezine de başvuru yapılabilir.

Vize alım süreci uzun soluklu ve zorlu bir süreçtir, Avusturya Konsolosluğu tarafından yapılan başvurunun değerlendirilmeye alınabilmesi için vize randevusu gerekli olan bir işlemdir. Vize başvuru işlemlerinin kabul edilmesi için parmak izi verilerinin alınması ve konsolosluk harcının ödenmesi şarttır.

Başarılı Vize Randevusu İçin İlk Adım

Yetkili kuruluş tarafından vize başvuru işlemleri tamamlanır, başarılı bir vize randevusu için atılan ilk adım hatasız ve eksiksiz seyahatin amacına uygun şekilde birbiriyle tutarlı evraklar kullanılarak hazırlanmış başvuru dosyası oluşturmaktır.

Avusturya vize başvurusu nasıl yapılır? sorusuna vize randevu merkezleri aracılığıyla cevap bulmak mümkündür. Alanında uzman müşteri temsilcileri tarafından hazırlanan başvurunun reddedilme olasılığı her zaman çok daha düşüktür.

Vize için randevu takvimi konsolosluğun yaşadığı dönemsel yoğunluğa bağlı olarak değişir bu yüzden planlanan seyahatten en fazla 6 ay önce ya da en az 15 gün önce başvuruların yapılması tavsiye edilir. Randevular konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş veri merkezlerinden alınmalıdır.

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? S.S.S

Avusturya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya Schengen vize başvuru formu yetkili vize başvuru merkezlerinde online olarak doldurulabilir. Verilen kişisel bilgiler eksiksiz ve hatasız olmalıdır.

Avusturya Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Avusturya vize başvuru evrakları temelde şu şekildedir: Avusturya vize başvuru formu ve dilekçesi, Pasaportların ve kimlik belgelerinin fotokopileri, Nüfus kayıt örneği, 2 adet biyometrik fotoğraf, Otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, Gelir belgeleri ve banka hesap özeti

Avusturya Vize Başvuru Ücreti Nedir?

Avusturya vize bedeli 80 Euro'dur. Konsolosluk harcı dışında 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

Avusturya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.