Avusturya Öğrenci Gezileri için Vize

Avusturya Öğrenci Gezileri için Vize

Orta Avrupa ülkesi Avusturya, her yıl birçok Türk öğrenci tarafından tatil ya da kültürel gezi için ziyaret edilir. Turistik amaçlı seyahat etmek isteyenler Schengen vize kategorisinde değerlendirilen Avusturya öğrenci gezileri için vize bulunmalıdır. Başvuru yapabilmek için öğrencilik durumu ile ilgili birlikte aynı zamanda maddi yeterliliği belgeleyen evraklar hazır bulundurulmalıdır.

Turistik Öğrenci Vizesi

Aktif olarak iş hayatında yer almadığından dolayı öğrencilerin yapacağı turistik amaçlı seyahatlerde masraflarını karşılayacak sponsor göstermeleri zorunludur. Sponsorlar aile bireyleri olabildiği gibi aynı zamanda yakınlarda olabilir.

Konsolosluk tarafından Avusturya öğrenci gezileri için vize başvurusunda sponsorluk yapacaklardan çalışma statüsüne göre farklı belgeler talep edilir. Kamu çalışanı, işveren ya da emekli mevcut niteliğine göre başvuru sahibine sponsor olanlar talep edilen belgeleri başvuru dosyasına eklemelidir.

5 Yıl Geçerli Parmak İzi İşlemi

Hatalı ya da eksik evrak teslim etmek yapılacak olan Avusturya turistik öğrenci vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Aynı zamanda yapılan başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için seyahatin amacının doğru şekilde belirtilmesi oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Avusturya öğrenci gezileri için vize başvurusunda ilk kez bulunacak olanlar 5 yıl geçerli olacak şekilde parmak izi vermek zorundadır. Parmak izi verildikten sonra ilerleyen yıllarda başvurusu yapılacak olan her türlü vize talebinde direkt olarak vize başvuru merkezleri işlemleri sonuçlandırma imkanı elde eder.

Öğrencilerin Hazırlayacağı Belgeler

Schengen öğrenci vizesine başvuru yapılması gerekir, vizesiz erişirim ya da havaalanı vizesi dışında kalan herkes başvuruda bulunabilir.  Vize başvurusu yaparken öğrencilerin hazırlayacağı belgeler arasında şunlar yer alır;

  • Öğrenci belgesi.
  • 18 yaşından küçük öğrenciler için muvafakatname.
  • Sponsorun gelir beyanı.
  • Uçak bileti rezervasyonu.
  • Aile gelir beyanı.
  • Şahsi banka dökümü.
  • Konsolosluğa yazılmış dilekçe.

Kısa Dönem C Tipi Vize

Konsolosluk tarafından talep edilen belgeler tüm Schengen ülkeleri tarafından istenen belgeler ile birbirine benzer ancak küçük ama önemli ayrıntılar dikkat çeker. Avusturya öğrenci gezileri için vize başvurusunda belgelerin yanlış bir vize kategorisi altında ya da eksik ve hatalı hazırlanması durumunda yapılan başvuru reddedilir.

90 güne kadar ülkede kalma imkanı sağlayan kısa dönem C tipi vize kategorisinde yer aldığından dolayı öğrenci gezileri için verilen vize ile eğitim etkinliği ya da eğitim programlarına katılmak söz konusudur.

Eğitim Vizesi İşlem Süresi

Akademik kurumdan resmi kabul mektubu ya da davet almış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler, Avusturya öğrenci vizesi için başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Eğitim vizesi işlem süresi genellikle 15 gün içerisinde sonuçlanır ancak bazı durumlarda başvuru için konsolosluğun karar alma süresi 30 ila 60 gün arasında değişebilir.

Avusturya öğrenci gezileri için vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ilerleyen yıllarda alınmak istenen vize için mükemmel bir referans oluşturur bu sayede uzun süreli vize, herhangi bir zorluk yaşamadan kolaylıkla alınır.

Avusturya Öğrenci Gezileri için Vize S.S.S

Avusturya Öğrenci Gezileri İçin Vize Nasıl Alınır?

Kısa süreli Avusturya Schengen vizeleri için vize başvuru merkezinden randevu almak gerekir. Öğrenciler ve gezi düzenleyici öğretmenler gerekli vize evraklarını randevuda getirmelidir.

Avusturya Öğrenci Gezi Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Avusturya kısa süreli Schengen vize ücreti konsolosluk harcı 80 Euro'dur. Ayrıca vize başvuru merkezi hizmet bedeli olarak 30 Euro ödenir.

Avusturya Öğrenci Gezi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Avusturya vizelerinin sonuçlanma süresi 5-7 iş günüdür. Bu süre hatalı ve eksik başvurularda 15 güne kadar uzayabilir.

Avusturya Vize Ücreti sayfamızdan geniş bilgi edininiz.