Avusturya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi

avusturya ticari vize

Ticari amaçla Avusturya’yı ziyaret gerçekleştirmek isteyenlere sınırlı bir süre için verilen Avusturya iş, ticari vize ve fuar vizesi 6 ay içerisinde en fazla 90 günlük süre için alınabilir.

Sadece iş amaçlı ülkeye giriş imkanı sağlayan vize ile herhangi bir işe girmek ya da çalışma söz konusu değildir. Vize başvurusu yapacak olanların planlanan seyahatin mesleki gerekliliğine göre çalışan ya da sahibi olarak bağlı bulunduğu şirket tarafından onaylanmış iş organizasyonuna katılmak üzere alınan vize türüdür.

Ticari Amaçlı Seyahat

Ticari faaliyet için seyahat planlayanların başvurduğu Avusturya iş, ticari vize ve fuar vizesi için talepte bulunanların hazırlayacağı evraklar sahibi ya da çalışanı olduğu şirket bilgilerini içermelidir. Ticari amaçlı seyahat edecek olanlar Avusturya’da bulunan şirketten gelecek davet mektubunu yapacakları başvurudaki dosyaya eklemelidir.

Çalışanların Vize Talebi

Şirket çalışanlarının vize talebinde bulunması halinde antetli kağıda yurt dışına hangi nedenden dolayı seyahat edileceğini açık şekilde belirten bir metin ile yapılan başvuru dosyaya eklenmelidir.

Avusturya iş, ticari vize ve fuar vizesi için şirket sahibi yazacağı dilekçede seyahat edecek olan çalışanın şirkette izinli olduğu tarihleri, dönüşte işine devam edeceğini belirtmeli ve belgeyi ıslak imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır.

Başvuruda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avusturya konsolosluğunun gerekli gördüğü durumlarda vize talebinde bulunanlar mülakata çağrılır, Avusturya dışında diğer Schengen ülkelerine ziyaret edilmesinin planlaması halinde rezervasyon bilgileri hakkında detaylar dosyaya eklenmelidir. Avusturya iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda dikkat edilmesi gereken konular şunlardır

  • Vize sonucu ile ilgili karar verme yetkisi Avusturya Konsolosluğu’na aittir.
  • İş, ticari vize ve fuar vizesi kısa süreli Schengen vizesi kategorisinde yer alır.
  • Başvuru sahibi Schengen ülkelerinde en fazla 90 gün konaklama imkanına sahiptir.
  • Başvuruda beyan edilen davet yazıları vize olarak kabul edilemez.
  • Başvuru işlemleri sonuçlanmadan otel ya da uçak biletinin satın alınması tavsiye edilmez.
  • Vize başvuruları 5 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.
  • Vize başvuru işlemlerine seyahat tarihinden 3 ay önce başlanabilir.
  • Konsolosluk gerek duyduğu durumda ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

GVE Ve EVE Davetiyesi

Kısa süreli vize başvuruları direkt olarak konsolosluğa yapılmaz yetkilendirilmiş vize merkezleri üzerinden yapılan Avusturya iş, ticari vize ve fuar vizesi başvurusunda gerekli olan belgeler eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

Vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, pasaport, fotoğraf, sağlık sigortası, finansal yeterlilik belgeleri ile birlikte aynı zamanda GVE (Genel Tahhütname) ve EVE (Elektronik Taahhüt Beyanı) davetiyesi hazır bulundurulmalıdır.

Bilet Ve Katışım Belgesi İbrazı

Avusturya’da bulunan firmaya da kurumdan alınan davet mektubu ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler ticari amaçlı ülkeyi ziyaret gerçekleştirecek olanların başvuru dosyasında bulunmak zorundadır. Fuar ya da sergi için gidecekler bilet veya katılım belgesini ibraz etmelidir.

Avusturya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi S.S.S

Avusturya İş Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Avusturya ticari vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. Gerekli belgeler hazırlanır ve vize ücreti ödenerek vize başvuru işlemi tamamlanır.

Avusturya İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya İş Vizesi başvurusu 5-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Eksik ve hatalı başvurularda bu süre uzayabilir.

Avusturya İş Vizesi Ücreti Nedir?

Kısa süreli Avusturya vizeleri için 80 Euro konsolosluk harç bedeli ödenir, 30 Euro hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti ek ödemelerdir.

Avusturya Vize Başvuru sayfamızdan bilgi alınız.