avusturya ankara büyükelçiliği

Avusturya Büyükelçiliği Ankara

Avusturya Devleti’nin en yetkilisi kuruluşu olan Avusturya Büyükelçiliği Ankara , iki ülke arasındaki iletişimi sürekli olarak geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle de Türkiye Cumhuriyeti ve Avusturya Devleti arasındaki ekonomik ve siyasal ilişkileri farklı çalışmalar yardımı ile sürekli geliştirmekte ve her geçen gün ileriye taşımaktadır. Ayrıca faaliyet bölgesinde ikamet eden Türkiye ve Avusturya vatandaşlarının tamamına vize ve konsolosluk hizmeti verilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan farklı Avusturya Konsoloslukları vasıtası ile vize başvurusu yapılabilmektedir. Fakat yapılan bu başvuruların sonuca bağlanması Avusturya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapılmaktadır. Buna ek olarak, Türkiye’de ikamet etmekte olan üçüncü ülke vatandaşları da yine aynı şekilde büyükelçilik vasıtası ile vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden Avusturya vatandaşları, evlilik, ayrılma, doğum veya ölüm gibi belge tasdikinin gerektiği konularda Avusturya Büyükelçiliği Ankara  ile iletişime geçip, hizmet alabilmektedirler.

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Büyükelçilik, Ankara’nın Kavaklıdere mevkiinde yer almaktadır. Atatürk Bulvarında bulunan Avusturya Büyükelçiliği Ankara , şehrin farklı noktalarından kolaylıkla ulaşılabilir durumdadır. Büyükelçiliğe bağlı olan Askeri Ataşelik de Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Karyağdı Sokak’ta bulunan kuruma bmlv.batu@ttnet.net.tr adlı e-mail adresinden ulaşmak mümkündür.

Büyükelçiliğe bağlı olan polis irtibat ofisi Söğütözü’nde yer almaktadır. Eskişehir yolu üzerinde bulunan ofis, Armada İş Merkezi – A bloktadır. Polis irtibat ofisi ile de vb.bmi.türkei@dsl.ttnet.net.tr aracılığı ile bağlantı kurulabilmektedir. Dış Ticaret Ataşeliği de polis irtibat ofisi ile aynı yerde bulunmaktadır. E-mail ile ulaşım için de ankara@advantageaustria.org adresi kullanılabilmektedir.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Avusturya Büyükelçiliği Ankara , Aydın, Adana, Adıyaman, Afyon, Amasya, Ağrı, Aksaray, Artvin, Antalya, Ardahan, Bayburt, Bartın, Bitlis, Batman, Burdur, Bingöl, Eskişehir, Çorum, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Giresun, Gümüşhane, Gaziantep, Isparta, Hakkari, Hatay, İzmit, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Karabük, Kastamonu, Kilis, Kayseri, Kırıkkale, Konya, KKTC, Kırşehir, Manisa, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Mardin, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Ordu, Şanlıurfa, Rize, Şırnak, Siirt, Samsun, Sivas, Van, Tokat, Yozgat, Tunceli ve Trabzon gibi illerde ikamet eden kişilere vize ve konsolosluk alanında aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Bu illerin dışında kalan illerde bulunan kişiler çeşitli Avusturya Konsoloslukları ile iletişime geçerek, vize müracaatlarını gerçekleştirebilmektedirler. Bunlara ek olarak, Avusturya Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapılacak olan vize başvuruları yalnızca uzun süreli vizeleri kapsamaktadır. Kısa süreli olan vize başvurularının Vize Hizmet Merkezleri’ne veya yetkilendirilmiş seyahat acentelerine yapılması gerekmektedir. Bu sayede başvuru süreci daha kısa süreler içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Avustralya Büyükelçiliği Ankara iletişim bilgi

Avusturya Büyükelçiliği Ankara Hakkında Ek Bilgiler

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 08:15 ile 16:30 arasında hizmet vermektedir. Cuma günleri ise 09:00 ile 16:00 saatleri arasında vize ve konsolosluk hizmeti alınabilmektedir. Askeri Ataşelik şubesinin çalışma saatleri 08:15 ile 16:30 olarak belirlenmiştir. Polis irtibat ofisinin çalışma saatleri de 08:15 ile 16:15 olacak şekilde belirlenmiştir. Son olarak da Dış Ticaret Ataşeliği Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri 08:15 ile 17:30 saatleri arasında, Cuma günleri ise 08:30 ile 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Avusturya Büyükelçiliği  Ankara hafta sonlarına ek olarak, birçok resmi tatilde de hizmet vermemektedir. Bunlar; 1 Ocak, 30 Mart, 2 Nisan, 23 Nisan, 1 Mayıs, 10 Mayıs, 21 Mayıs, 31 Mayıs, 14 Haziran, 15 Haziran, 15 Ağustos, 20 Ağustos, 21 – 24 Ağustos, 30 Ağustos, 26 Ekim, 29 Ekim, 1 Kasım, 24 Aralık, 25 – 25 Aralık ve 31 Aralık tarihleridir. Bu tarihlerde Avusturya Ankara Büyükelçiliği tarafından hizmet verilmemektedir.

Avusturya Vize Ücretleri

Avusturya’ya gitmek amacı ile başvuru yapması gereken kişiler yalnızca Umuma Mahsus adlı pasaporta sahip olan kişilerdir. Bu pasaportun dışında kalan Yeşil, Siyah ve Gri renkli pasaportlara sahip olan kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat bahsi geçen bu kişilerin de 180 günlük zaman dilimi içerisinde yalnızca 90 gün Avusturya’da kalmalarına izin verilmektedir. Bordo pasaport sahibi olan kişilerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır.

Bordo pasaport sahibi kişilerin başvuruda bulunacağı vize tipine göre fiyatlarda değişim meydana gelebilmektedir. Bunun sebebi, vizelerin süreleridir. Aile ziyareti vizesi, ticari vize gibi vize çeşitleri kısa süreli vize kategorisinde yer aldığı için, bu vize tiplerine başvuruda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları düşük ücretler ödemektedirler. Fakat çalışma vizesi, öğrenci vizesi veya uzun süreli turistik vize diğerlerinden farklı olarak uzun süreli vize kategorisinde yer aldığı için, bu vize tiplerinden herhangi birine başvuru yapan kişiler daha yüksek ücretler ödemektedirler. Bunlardan farklı olarak, çok girişli ve tek girişli olmak üzere de vize ücretleri değişiklik gösterebilmektedir. Tek girişli vizelerde kişi ülkeden çıktıktan sonra tekrardan girememektedir. Fakat çok girişli vizelerde defalarca ülkeden ayrılıp, tekrardan girilebilmektedir. Bu da doğal olarak vize ücretlerini arttırmaktadır.

Avusturya Vize Başvurularının Reddedilmesi

Vize ücretlerinin değişmesini sağlayan bir diğer etken de vize başvurularının reddedilmesidir. Avusturya Büyükelçiliği Ankara veya Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından, yapılacak olan vize müracaatlarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çok sayıda belge istenmektedir. İstenen bu belgelerin de her birinin eksiksiz olması gerekmektedir. Eksik olan, belirtildiği gibi hazırlanmayan evraklar kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu tür durumların yaşanması halinde de kişi tekrardan randevuya çağrılmaktadır. Bu da başvuru sürecini büyük ölçüde uzatmaktadır. Fakat yeniden randevu oluşturulabildiği gibi, başvurular reddedilebilmektedir.

Yapılan vize başvurularının reddedilmesinin ardından kişi Avusturya’ya giriş yapabilmek için yeniden bir vize başvurusu yapmalıdır. Bu başvurunun yapılması ile birlikte de yeniden vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu da başvuru sahibine maddi külfet oluşturmaktadır. Yapılan başvuruların peş peşe sürekli olarak reddedilmesi de kişinin daha sonraki dönemlerde yapacak olduğu vize müracaatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin tüm evrakları belirtildiği şekilde hazırlaması gerekmektedir.

Avusturya Schengen Vizesi

Avusturya Devleti, Schengen bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle Avusturya’ya gidecek olan kişiler direkt olarak Avusturya vizesi almak yerine, Schengen vizesi alarak da ülkeye giriş yapabilmektedirler. Fakat bunun için öncelikle Schengen vizesinin yönetmeliğine uyum sağlamak ve şartları tamamlamak gerekmektedir.

Avusturya Schengen vizesi alınırken, Avrupa ülkelerinin konsoloslukları tarafından ilk giriş yapılacak ülkenin konsolosluğuna başvuru yapılması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle kişi eğer Schengen vizesi alıp, çok sayıda Avrupa ülkesi gezecek ise ilk giriş yapacağı yerin konsolosluğu ile irtibata geçmelidir. Eğer ilk yer Avusturya Devleti ise, Avusturya Konsolosluğu aracılığı ile başvuru yapılarak, gerekli şartların tamamlanması halinde Schengen vizesi alınabilmektedir.

Avusturya Büyükelçiliği Ankara S.S.S

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 189, 06680, PK 131, 06661, Kavaklıdere, Küçükesat / ANKARA

E mail: ankara-ob@bmaa.gv.at

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Telefon: +90 312 405 51 90-92
Faks: +90 312 418 94 54

Avusturya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi ve Çalışma Saatleri Nedir?

Avusturya Ankara  Büyükelçiliği 

Görev Bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük

Büyükelçilik Çalışma Saatleri

Pazartesi, Perşembe: 08.30 / 16.30, Cuma: 09.00 / 16.00

Askeri Ataşelik Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma: 08.30 / 16.30

Polis İrtibat Ofisi Çalışma Saatleri

Pazartesi, Cuma: 08:15 / 16.15

Dış Ticaret Ataşeliği Çalışma Saatleri

Pazartesi, Perşembe: 08.30 – 17.30
Cuma: 08.30 -15.00

Büyükelçilik İletişim ve Adres Bilgileri

 

Askeri Ataşelik İletişim

Adres: Karyağdı Sokak, No: 5, Daire No: 5,6,7,8, Çankaya, ANKARA
E mail: bmlv.batu@ttnet.net.tr

Polis İrtibat Ofisi İletişim Bilgileri

Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş merkezi, A Blok Kat 13, No:19, 06520 Söğütözü / ANKARA
E mail: vb.bmi.türkei@dsl.ttnet.net.tr

 Dış Ticaret Ataşeliği İletişim ve Adres Bilgileri

Adres: Eskişehir Yolu, No: 6, Armada İş Merkezi, A Blok, Kat:13, No: 19, 06520 Söğütözü / ANKARA
E mail: ankara@advantageaustria.org

Avusturya Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

Otobüs ile Ulaşım

Ego 115 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 135 – Oran Sitesi – Ulus
Ego 112 – Kızılay – Gaziosmanpaşa
Ego 413 – Altınpark – Çankaya
Ego 113 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 413-3 – Altınpark – Çankaya
Ego 408 – Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
Ego 188 – Oran Sitesi – Keçiören
Ego 388 – Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat
Ego 318 – Bağcılar – Ulus
Ego 160 – Opera – Kızılay – Esat Caddesi, Seyranbağları